Η Βόρεια Εύβοια είναι γνωστή για το συνδυασμό του πράσινου με το μπλε. Σήμερα θα σας προτείνω μια όμορφη εκδρομή που μπορείτε να κάνετε με φίλους ή την οικογένεια σας που νομίζω θα σας εντυπωσιάσει.
Η εκδρομή αυτή είναι στους καταρράκτες του Δρυμώνα! Μπορεί να είναι καλοκαίρι αλλά είμαι σίγουρη πως πολλοί απο εμάς αναζητάμε και το βουνό
Σε 1 ώρα και 40 λέπτα απο την Χαλκίδα λοιπόν,μπορείς να βρεις έναν επίγειο παράδεισο.Οι καταρράκτες του Δρυμώνα συνθέτουν μια τοποθεσία ανεξάντλητης φυσικής ομορφιάς
Βρίσκονται σε υψόμετρο 620 μέτρων, 4 χιλιόμετρα μετά το Μοναστήρι του Οσίου Δαυίδ, από τον δρόμο που ξεκινά από τις Ροβιές.
Ο ποταμός Σηπιάς δημιουργεί ένα μαγευτικό θέαμα διασκορπίζοντας το νερό του στους ονειρεμένους καταρράκτες. Το νερό πέφτει με πάταγο και ορμή από ύψος 15 μέτρων σε μια κρυστάλλινη λίμνη κυκλωμένη από βράχια και δάσος. Η κατάφυτη αυτή λίμνη είναι μεγάλης οικολογικής αξίας λόγω του πυκνού ελατοδάσους που την περιβάλλει και συνδυάζετε με τα σπάνιας ομορφιάς μαύρα πεύκα.
Εαν δεν έχετε πάει ήδη, πρέπει σίγουρα να επισκεφτείτε αυτό το μέρος που είμαι σίγουρη πως θα σας προσφέρει ηρεμία και γαλήνη
Φωτογραφία εξωφύλλου : Σάββας Μαμάκης
Φωτογραφίες άρθρου : Σάββας Μαμάκης