Υπάρχουν κυρίως δυο κατηγορίες ανθρώπων .Εκεινοι που προσφέρουν την ανιδιοτελής αγάπη τους απλόχερα κ ολόψυχα και εκείνοι που προσφέρουν περιμένοντας την ανταπόδοση ,τον θαυμασμό είτε θέλοντας να εξυπηρετησουν προσωπικές τους ανάγκες .
Η προσφορά δεν είναι μόνο οικονομική βοήθεια σε κάποιον που έχει ανάγκη .Οταν είσαι δοτικός άνθρωπος σε κάθε συναναστροφή σου προσφέρεις κ κάτι από εσένα .
Εχεις αναρωτηθεί ποτε πόσοι χρειάζονται τη βοήθεια σου ; Κοίταξε γύρω σου.Υπαρχει ένα παιδί που δεν έχει γονείς ,ένας άστεγος που δεν έχει ένα πιατο φαγητό ,ένας αρρωστος που δεν έχει τα φάρμακα του.Ξανα κοίταξε γύρω σου.Υπαρχει ο φίλος σου που χρειάζεται τη στήριξη σου ,υπάρχουν οι γονείς σου που χρειάζονται τον χρόνο σου,υπάρχει ο σύντροφος σου που χρειάζεται το ενδιαφέρον σου .
Γυρω σου λοιπόν υπάρχουν τρόποι να βοηθήσεις όποιον έχει ανάγκη.Αρκει να στρέψεις το βλέμμα σου προς τη σωστή κατεύθυνση.Αρκει να προσφέρεις έστω και το ελάχιστο.Αυτο το ελάχιστο είναι σίγουρα αρκετό για κάποιον.
Το καλό, η χαρά, η προσφορά, η αλληλεγγύη, έχουν δράση αντικαταθλιπτική, καλλιεργούν το πνεύμα και τη φαντασία, διεγείρουν τα συναισθήματα. Και το σπουδαιότερο: μας συνδέουν με τους άλλους, τους συνανθρώπους μας.
Καθώς βοηθάς τους άλλους, βοηθάς και τον εαυτό σου!Όταν κάνεις κάτι καλό για κάποιον, ενισχύεις τον αυτοσεβασμό σου και την αυτοεκτίμηση σου γιατί η πράξη της προσφοράς, σου δημιουργεί συναισθήματα ικανοποίησης και πληρότητας.
Είναι μαγικό να προσφέρεις αγάπη.
Είναι μαγικό επισης να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους ίδιους με εσένα .Οι όμορφοι άνθρωποι θα σε αναγνωρίσουν κ θα σε εκτιμήσουν γιατί τους μοιάζεις .
Εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων .Εσυ;